Kontaktuppgifter

Pedersörenejdens jaktvårdsförening
Huvudsjövägen 411
68840 Nederlappfors
pedersore@rhy.riista.fi

 

Verksamhetsledare
Mattias Kanckos
050-5939536

Resultat

Älgskyttekamp mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 4.9 2013





Tävlingsklass (Kikarförstoring 10 x eller mer)
       
Placering Deltagare Älgjaktlag Totalt
1 Svenfelt Matias Eugmo 93
2 Östman Ulf Esse 92
3 Vestvik Bjarne Sundby 88
4 Mattsson Fredrik Kyrkoby 87
5 Södö Sune Esse 82
6 Björklund Sebastian Överpurmo 81
7 Edfelt Regina Överpurmo 80
8 Sundelin Saul Eugmo 79
9 Vikström Glenn Eugmo 77
10 Snellman Per Kyrkoby 76
11 Södö Sven Esse 73
12 Heikkilä Erkki Forsby 71





Jägarklass (kikarförstoring mindre än 10x)

         
Placering Deltagare Älgjaktlag Totalt  
1 Granholm Mikael Eugmo 90  
2 Kecklund Kenneth Eugmo 88  
3 Häggblom Staffan Kyrkoby 87  
4 Häggblom Peter Kyrkoby 84  
5 Hagman Stefan Överpurmo 81  
6 Högberg Mikael Sundby 78  
6 Lönnqvist Jakob Kyrkoby 78  
8 Järn Bo-Erik Forsby 76  
9 Österlund Henrik Sundby 75  
10 Lill Georg Kållby-Edsevö 74  
11 Ylikoski Antero Forsby 71  
12 Högholm Karl Kållby-Edsevö 69  
13 Härmälä Martin Forsby 66  
13 Ahlvik Henrik Esse 66  
15 Björklund Alf Överpurmo 65  
15 Björkell Tommy Esse 65  
17 Edfelt Rune Överpurmo 61  
18 Holmberg Gustav Eugmo 60  
19 Högholm Jan-Erik Kållby-Edsevö 59  
19 Jansson Stefan Överpurmo 59  
19 Ahlvik David Esse 59  
22 Portin Bo Kyrkoby 58  



  Lagtävling 5-mannalag
     
Placering Älgjaktlag Resultat
1 Eugmo 427
2 Kyrkoby 412
3 Esse 378
4 Överpurmo 368




Resultat DM älgskytte 7.8 2013 i Jakobstad
       
  Individuell klass    
Placering Namn Jaktvårdsförening Resultat
1 Peter Hjerpe Vasanejden 96 (10+10)
2 Regina Edfelt Pedersörenejden 96 (10+6)
3 Markus Silander Malaxnejden 94
4 Ronnie Skata Vörånejden 92
5 Jonathan Sjökvist Närpesnejden 91
6 Henrik Wägar Närpesnejden 91
7 Harto Hattola Malaxnejden 90
8 Håkan Helenelund Närpesnejden 89
9 Ulf Kullas Vörånejden 89
10 Jani Kangasniemi Lappfjärdsnejden 88
11 Karl-Gustaf Hietanen Malaxnejden 88
12 Matias Svenfelt Pedersörenejden 88
13 Kaj Vesterback Vörånejden 88
14 Christian Höckert Vasanejden 88
15 Stefan West Vörånejden 88
16 Dan-Anders Nyvik Nykarlebynejden 87
17 Alvar Mattson Vasanejden 87
18 Jan-Ole Enqvist Närpesnejden 87
19 Mikael Smedbacka Malaxnejden 87
20 Mats Knuts Nykarlebynejden 86
21 Rolf Boman Nykarlebynejden 86
22 Ralf Kronqvist Nykarlebynejden 86
23 Robin Sjökvist Närpesnejden 86
24 Guy Sjökvist Närpesnejden 85
25 Markus Nyholm Nykarlebynejden 84
26 Jari-Pekka Jaakkola Lappfjärdsnejden 84
27 Dennis Hagman Nykarlebynejden 83
28 Jonny Finne Vasanejden 82
29 Rainer Vik Vasanejden 82
30 Mats Tuomela  Vörånejden 82
31 Johan Sandberg Vörånejden 80
32 Christoffer Finne Malaxnejden 79
33 Sören Finne Vasanejden 78
34 Ulf Östman Pedersörenejden 78
35 Jens Norrgård Vörånejden 78
36 Glenn Vikström Pedersörenejden 78
37 Bjarne Hautaviita Lappfjärdsnejden 77
38 Bertil Loo Vasanejden 75
39 Sebastian Björklund Pedersörenejden 75
40 Heimer Majors Malaxnejden 71
41 Leo Wideman Nykarlebynejden 70
42 Stefan Brännskär Karlebynejden 66
43 Sami Kangasniemi Lappfjärdsnejden 63
44 Brage Ketola Närpesnejden 57



  Lagtävling 5-mannalag
     
Placering Jaktvårdsförening Resultat
1 Närpesnejden 444
2 Vörånejden 439
3 Malaxnejden 438
4 Vasanejden 435
5 Nykarlebynejden 429
6 Pedersörenejden 418
7 Karlebynejden 66

Tävling i Jägartrap mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 13.8 2013





  Individuell klass    
  Namn Jaktförening  Resultat 
1 Mathias Svenfelt Eugmo 24
2 Bjarne Vestvik Sundby 22 (2)
3 Kenneth Kecklund Eugmo 22 (1)
4 Glenn Vikström Eugmo 22 (0)
5 Tommy Björkell Esse 22
6 Lars Backström Esse 21
7 Sune Södö Esse 21
8 Benny Svenfelt Eugmo 20
9 Mika Tapanainen Överesse västra 19
10 Ronny Björnvik Eugmo 17






Lagtävling (5 bästa från varje förening)    
Pl. Jaktförening Resultat Deltagare Resultat  
1 Eugmo 105 Mathias Svenfelt 24  
      Kenneth Kecklund 22  
      Glenn Vikström 22  
      Benny Svenfelt 20  
      Ronny Björnvik 17  
           
2 Esse 91 Tommy Björkell 22  
      Lars Backström 21  
      Sune Södö 21  
      Andre Ahlvik 14  
      Jimmy Södö 13  
           
3 Nederpurmo 52 Hannu Salonen 13  
      Robert Lindqvist 11  
      Nils Åkermark 10  
      Kjell-Ove Fellman 9  
      Sören Sundqvist 8  
           




  Resultat DM i jaktstig 18.8 2012
       
Startnr Namn Förening Resultat
31 Glenn Vikström Pedersörenejden 339
22 Marcus Svenfelt Pedersörenejden 323
16 Sture Skinnar Malaxnejden 321
7 Andreas Strand Nykarlebynejden 318
19 Kim Stagnäs Vörånejden 312
29 Jens Hartvik Vörånejden 308
18 Tobias Grundvall Karlebynejden 307
28 Georg Lill Pedersörenejden 302
6 Jesper Lindvall Karlebynejden 297
3 Patrik Cederberg  Vasanejden 294
17 Johnny Svenfelt Pedersörenejden 291
11 Kenneth Kecklund Pedersörenejden 288
5 Ronny Björnvik Pedersörenejden 277
4 Tom Åbonde Malaxnejden 275
14 Johnny Nickull Vörånejden 273
1 Dan-Anders Nyvik Nykarlebynejden 271
26 Carl-Olof Åbonde Malaxnejden 266
13 Bo Kengo Nykarlebynejden 250
12 Markus Björklund Karlebynejden 244
8 Pontus Hammarberg Vörånejden 243
15 Johnny Finne  Vasanejden 236
2 Ove Nysund Vörånejden 234
30 Stig Örn  Vasanejden 231
9 Per-Anders Sand  Vasanejden 230
23 Simon Hellström Karlebynejden 229
25 Kent Knipström  Vasanejden 225
20 Victor Knipström  Vasanejden 221
27 Stefan Ström Närpesnejden 177
24 Harry Österman Vörånejden 149
       
  Glenn Vikström Pedersörenejden 339
  Marcus Svenfelt Pedersörenejden 323
  Georg Lill Pedersörenejden 302
      964
  Kim Stagnäs Vörånejden 321
  Jens Hartvik Vörånejden 308
  Johnny Nickull Vörånejden 273
      902
       
  Sture Skinnar Malaxnejden 321
  Tom Åbonde Malaxnejden 275
  Carl-Olof Åbonde Malaxnejden 266
      862
  Tobias Grundvall Karlebynejden 307
  Markus Björklund Karlebynejden 244
  Jesper Lindvall Karlebynejden 297
      848
  Andreas Strand Nykarlebynejden 318
  Dan-Anders Nyvik Nykarlebynejden 271
  Bo Kengo Nykarlebynejden 250
      839
  Patrik Cederberg  Vasanejden 294
  Johnny Finne  Vasanejden 236
  Stig Örn  Vasanejden 231
      761

 





Älgskyttekamp mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 5.9 2012
       
Jägarklass (kikarförstoring mindre än 9x)
       
Placering Deltagare Älgjaktlag Totalt
1 Vestvik Bjarne Sundby 91
2 Vikström Glenn Eugmo 88
3 Ekblom Victor Kyrkoby 85
4 Edfelt Rune Överpurmo 82
5 Backström Lars  Esse 81
5 Ekblom Henrik Kyrkoby 81
7 Kåll Sune  Sundby 80
8 Edström Peter Överpurmo 78
9 Granholm Mikael Eugmo 77
10 Björklund Alf Överpurmo 75
10 Snellman Boris Karby 75
10 Holmborg Frank Eugmo 75
10 Järn Bo-Erik Forsby 75
14 Högholm Jan-Erik Kållby-Edsevö 72
15 Häggblom Staffan Kyrkoby 71
15 Ylikoski Antero Forsby 71
15 Svenfelt Johnny Eugmo 71
18 Högberg Mikael Sundby 70
19 Torp Leif Kållby-Edsevö 69
19 Lill Georg Kållby-Edsevö 69
21 Back Leif Forsby 67
22 Portin Bo Kyrkoby 66
22 Kåll Kurt Sundby 66
22 Granroth Jonny Karby 66
25 Högholm Karl Kållby-Edsevö 65
25 Ljung Gunnar  Forsby 65
27 Sundqvist Roger  Överlappfors 59
28 Portin Jan Kyrkoby 58
       
Tävlingsklass (Kikarförstoring 9 x eller mer)
       
Placering Deltagare Älgjaktlag Totalt
1 Björklund Sebastian Överpurmo 87
2 Östman Ulf Esse 86
3 Hagström Carl-David  Överpurmo 85
3 Edfelt Regina Överpurmo 85
5 Snellman Per Kyrkoby 80
5 Heikkilä Erkki Forsby 80
7 Grön Fredrik Överpurmo 74
8 Mattsson Fredrik Kyrkoby 70
       
       
  Lagtävling 5-mannalag  
       
Placering Älgjaktlag Resultat  
1 Överpurmo 417  
2 Kyrkoby 400  
3 Forsby 371  
4 Eugmo 311 (4 deltagare)
5 Sundby 307 (4 deltagare)
6 Kållby-Edsevö 282 (4 deltagare)
7 Esse 149 (2 deltagare)
8 Karby 140 (2 deltagare)
9 Överlappfors 59 (1 deltagare

.






Tävling i Jägartrap mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 15.8 2012
         
Individuell klass        
Namn Jaktförening  Resultat     
Marcus Svenfelt Eugmo 21    
Mikale Emtö Lepplax 20 (+6)    
Johnny Svenfelt Eugmo 20 (+5)    
Peter Granholm Vestersundsby 20 (+0)    
Glenn Vikström Eugmo 20    
Marcus Svenfelt Eugmo 19    
Bjarne Vestvik Sundby 19    
Lars Backström Esse 18    
Benny Svenfelt Eugmo 17    
Frank Stenman Nederpurmo 17    
Sune Södö Esse 16    
Tommy Björkell Esse 16    
Hannu Salonen Nederpurmo 16    
Saul Sundelin Eugmo 15    
Pasi Sandvik Vestersundsby 14    
Kenneth Kecklund Eugmo 13    
Anders Häggman Esse 13    
Sören Sundqvist Nederpurmo 11    
Fredrik Sjölund Vestersundsby 11    
Mathias Sundelin Esse 11    
Nils Åkermark Nederpurmo 10    
Isak Eklund Esse 10    
Robert Lindqvist Nederpurmo 9    
Andreas Sundelin Esse 9    
André Ahlvik Esse 8    
Ulf Östman Esse 8    
Sune Kåll Sundby 6    
         
Lagtävling (3 bästa från varje förening)  
Pl. Jaktförening Resultat Deltagare  
1 Eugmo 61 Mathias Svenfelt, Johnny Svenfelt, Glenn Vikström  
2 Esse 50 Lars Backström, Sune Södö, Tommy Björkell  
3 Vestersundsby 45 Peter Granholm, Pasi Sandvik, Fredrik Sjölund  
4 Nederpurmo 44 Frank Stenman, Hannu Salonen, Sören Sundqvist